272575
Book
In basket
Tytus, Romek i A'Tomek. Ks. 5 / Henryk Jerzy Chmielewski. - Warszawa : Prószyński Media, cop. 2009. - 55, [1] s. : il. (w tym kolor.) ; 17x24 cm.
Przygotowano do druku na podstawie oryginalnych wydań. Superkolekcja 25 ksiąg przygód Tytusa, Romka i A'Tomka.
Na okł.: Nr 5, indeks 378844.
Podróż do ćwierć koła świata. W środku książeczki (tzw. wśrodek) umieszczono list Papcia Chmiela do czytelników, wraz z mapą podroży wykonana przez kierownika podróży A'Tomka.
A'Tomek konstruuje wannolot, którym wraz z Tytusem i Romkiem wyruszają razem w świat. Udają się na północ z zamiarem dotarcia do Londynu, lecz przez pomyłkę dolatują do Sztokholmu. Po dotarciu do Wielkiej Brytanii przez Kanał Kiloński chłopcy zwiedzają Londyn. Tytus wygłasza przemówienie w Hyde Parku pod tytułem hear the truth (usłysz prawdę). Potem kolejny raz chłopcy mylą kierunek i zamiast lecieć na północ docierają do Paryża, gdzie m.in. urządzają zawody w jedzeniu bułki paryskiej. Kiedy już docierają do Laponii zostają tam przymusowo dwa dni. Na biegunie północnym w skutek rozłamu góry lodowej Tytus i Romek rozdzielają się z A'Tomkiem. Kierowani południowymi prądami morskimi trafiają na wyspę, która zamieszkuje rozbitek i tu dzięki nadanym sygnałom s.o.s. trafia na nich A'Tomek. Potem udają się do Nowego Jorku, gdzie Tytus wplątuje się w napad na bank. Stąd udają się na Florydę i potem na jedną z wysp kubańskich. Po tygodniowym pobycie w dalszą podróż udają się przez Ocean Atlantycki i docierają do wybrzeży Afryki. Podczas podróży przez Saharę od wannolotu odpada dno i chłopcy dalszą podróż zmuszeni są odbywać pieszo. Wyczerpani docierają do automatu z wodą, gdzie po jego uszkodzeniu wyrasta w ciągu jednej doby oaza. Tam zastaje ich trąba powietrzna, chłopcy przywiązują się do jednej z palm i wraz z nią gnani wiatrem wodują w Morzu Czarnym. Tu ratują ich pionierzy radzieccy. Chłopcy uczestniczą w karnawale przyjaźni, a przy pożegnaniu dostają nowy model następcy wannolotu wannoamfibiohelipoduszkoczołgolot, którym udają się do domu.
Availability:
Wypożyczalnia Główna
There are copies available to loan: sygn. 341226 (1 egz.)
Notes:
General note
Przygotowano do druku na podstawie oryginalnych wydań. Superkolekcja 25 ksiąg przygód Tytusa, Romka i A'Tomka.
Na okł.: Nr 5, indeks 378844.
Reviews:
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again

Baza regionalna "Bibliografia Województwa Opolskiego" zawiera opisy bibliograficzne zawartości książek i artykułów z czasopism dotyczących w swej treści Opolszczyzny (jej historii, przyrody, gospodarki, polityki, nauki, oświaty, kultury itd.). Jest tworzona w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Prowadzona jest na bieżąco od 1988 roku.

Baza jest częścią ogólnopolskiego systemu bibliografii regionalnych, które pełnią funkcję uzupełniającą w odniesieniu do narodowych wykazów publikacji. Rejestruje materiały publikowane w prasie ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej, książki i ich fragmenty, mapy itp. Czynnikiem decydującym o doborze jest wartość materiału informacyjnego.

Roczniki "Bibliografii Województwa Opolskiego" za lata 1980-1990 zostały wydane drukiem i są udostępnione w Opolskiej Bibliotece Cyfrowej.


Czytelnicy mogą posługiwać się następującymi kryteriami wyszukiwawczymi: tytuł atykułu, autor, temat, tytuł czasopisma.

Wyniki wyszukiwania można zawęzić używając faset, znajdujących sie z boku listy.

Wyszukane opisy bibliograficzne można pobrać i zapisać w postaci zestawienia alfabetycznego.