301811
Book
In basket
Zagrani na śmierć : mroczne ścieżki polskiego undergroundu / Tomasz Lada. - Wydanie I. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2022. - 360, [7] stron : fotografie ; 22 cm.
Instytucja: Wydawnictwo Czarne
Bibliografia na stronie [263].

„Serce mi szybciej bić zaczyna, morfina, haszysz, amfetamina”. Ale jak wyglądało życie tych, którym serce zabiło zbyt szybko? Rołt, Skandal i Sadek – legendy polskiej sceny alternatywnej – muzyczni geniusze, których pogrążyła heroina. Współtworzyli najważniejsze nagrania polskiego rocka – „Czarną Brygadę” Brygady Kryzys, "Historię podwodną" Lecha Janerki, wczesne utwory Armii, „czwórkę” Dezertera, mroczne romanse grupy Madame oraz kultowe albumy Houka i Kobonga. Wszyscy trzej byli niezwykle utalentowani, wszyscy żyli na krawędzi, żaden nie uciekł od archetypu rockandrollowego straceńca. Śmierć każdego z nich obrosła legendą.

W książce Tomasza Lady o Januszu Rołcie, Dariuszu Hajnie i Robercie Sadowskim opowiadają przyjaciele i współpracownicy. Ich historie, choć różne, zdają się toczyć według tego samego scenariusza – wybitny i zdeterminowany muzyk, którego pokonują twarde dragi. Romantyczni artyści nieuznający półśrodków czy mityczni rockmani żyjący według bezwzględnych reguł narzucanych przez scenę? "Zagrani na śmierć" to historia tragicznych artystów i opowieść o czasach, gdy na krajowej scenie powstawały rzeczy epokowe.

"Od dłuższego czasu nie jestem już zbuntowanym nastolatkiem i mierzi mnie slogan „sex, drugs & rock’n’roll”, nie kupuję mitu Sida i Nancy, nie mogę przeboleć tego, co zrobiliśmy Amy masowym niezdrowym zainteresowaniem. Nienawidzę sensacyjnych doniesień o Klubie 27. Na szczęście autor „Zagranych na śmierć” raczej dekonstruuje mity, niż je tworzy, przy okazji oddając hołd wielkim artystom, o których do tej pory mówiło się za mało i nie do końca szczerze. Pomagają mu w tym ludzie, którzy ich znali i kochali, którzy z nimi grali i wyrzucali ich z zespołów, którzy się z nimi kłócili i mieli ich dość. Śmierć ma w tytule, ale to książka o życiu. O życiu złożonym muzyce w ofierze." (Jarek Szubrycht)
Media files:
Availability:
Wypożyczalnia Główna
There are copies available to loan: sygn. 373865 (1 egz.)
Biblioteka Muzyczna
There are copies available to loan: sygn. M 5402 (1 egz.)
Notes:
Bibliography, etc. note
Bibliografia na stronie [263].
Reviews:
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again